Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Konkurs Komputerowy

X Konkurs Komputerowy SP I -III  2019

X Powiatowy Konkurs Komputerowy Klas I – III Szkół Podstawowych.

(UWAGA : zmiana terminu, MODYFIKACJA REGULAMINU: Pracujemy w Windows 10 Pro 64 –bit oraz dochodzi programowanie – patrz zakres zagadnień)

Regulamin konkursu:

1. Cele konkursu:

– upowszechnianie wiedzy komputerowej,

– bezpieczne posługiwanie się urządzeniami technicznymi(komputer, monitor, klawiatura, myszka, itp.)

– rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych.

2. Organizatorem konkurs jest Zespół Szkół: Szkoła Podstawowa w Ujeźdźcu Wielkim, odpowiedzialnym za organizację i przebieg konkursu Wojciech Urbanowicz

3. Termin i czas trwania konkursu:

30.05.2019     (czwartek) godzina 1000  Zespół Szkół w Ujeźdźcu Wielkim. Czas trwania do 60 min.

4. Etap powiatowy konkursu obejmujący uczniów klas II – III SP.

5. Konkurs przeprowadzany jest w formie indywidualnej z praktycznymi zadaniami wykonywanymi na stanowisku komputerowym.

6. Zgłoszenia do konkursu proszę przesyłać na adres mailowy:

– szkoły:  zs-ujezdziec@wp.pl

– Wojciech Urbanowicz:  zs-ujezdziec-urbanowicz@wp.pl

Do dnia 27.05.2019 (poniedziałek)

Proszę również o dostarczenie potwierdzenia (zgody) od  opiekunów prawnych na przetwarzanie danych uczestników w związku z organizacją konkursu,  publikacji zdjęć oraz nazwisk zwycięzców przez organizatora konkursu (RODO).

Każda szkoła z powiatu może zgłosić  jednego ucznia (jeden z klasy II  lub jeden z klasy III) podając jego imię, nazwisko, nazwę szkoły , nazwisko i imię opiekuna. Pracujemy w Windows 10 Pro 64 –bit.

7. Organizator konkursu zapewnia upominki za miejsca 1-3, dyplom za udział wszystkim uczestnikom; dla opiekunów listy gratulacyjne.

8. Konkurs obejmuje umiejętności i wiadomości objęte nową podstawą programową w tym programowanie (patrz zakres zagadnień).

9. Zadania konkursowe przygotowuje organizator. Oceniane będą przez komisję wyłonioną z opiekunów i organizatora. W sytuacjach nierozstrzygniętych przez komisję konkursową decydujący głos ma organizator.

Zakres zagadnień , które obejmować będą zadania konkursowe:

– włączanie i wyłączanie zestawu komputerowego, logowanie do sieci

– obsługa SO Windows XP i Vista w podstawowym zakresie(Menu Start, uruchamianie programów, obsługa okna, tworzenie folderów, zmiana nazw plików i folderów, nadawanie im nazw, wyszukiwanie plików i folderów, zapisywanie do pliku, dopisywanie do pliku, zapisywanie pliku w określony miejscu SO)

– obsługa przeglądarki internetowej IE, wyszukiwanie informacji w Internecie

– strony internetowe – nasze bezpieczeństwo

-edytor graficzny MS Paint (uruchamianie, zapisywanie w określonym miejscu, zamykanie, używanie narzędzi, koloru, wycinanie, kopiowanie, wstawianie teksu, posługiwanie się menu)

– edytor tekstu MS WordPad, Notatnik ( uruchamianie, zamykanie, zapisywanie w określonym miejscu, czcionka – rozmiar, kolor, zaznaczanie, wycinanie, wklejanie, usuwanie, wypunktowanie – WordPad, polskie znaki, menu)

– prezentacje multimedialne; uruchamianie programu do odtwarzania i tworzenia prezentacji multimedialnych; dodawanie prostych animacji do wstawionych na slajdy obrazów i tekstów,

– modyfikowanie gotowych prezentacji, umieszczanie na slajdach krótkich napisów zaczynające się wielką literą, zawierające polskie litery ze znakami diakrytycznymi, umieszczanie napisów na slajdach, zmieniamy rozmiar i kolor czcionki, zmienianie położenia i rozmiaru pola tekstowego oraz jego obracania.

programowanie w oparciu o program SGS Baltie 3 w trybie: Programowanie –> Nowicjusz.

(Program można pobrać z tej strony:  https://sgpsys.com/pl/ – jest za darmo, tam też są materiały pomocnicze, opis  i podręcznik do programowania. Tak jak zaznaczyłem programujemy w trybie Nowicjusz np.: budowa domy z oknem, drzwiami, kominem dachem, ogródek z kwiatkami, stosowanie poleceń z powtórzeniami, budowa szachownicy itp.)